Arama
KALİTE, ÇEVRE VE TOPLUM İÇİN: [ (0) SIFIR HATA } KALP + BEYİN= SÖZ>GÖZ>KULAK>EL>AYAK SENTEZİ BAŞARININ SIRRIDIR & İMAN>İBADET>AHLAK>DİSİPLİN>ÇALIŞMAK, ÖNCE İNSAN, Saygılarımla ( AYL) Ahmet YAYLA Tel: 0 533 341 97 12

MOTOR REVİZYONU, YENİLEME

Posted in MOTOR REVİZYONU,YENİLEME by ahmetyayla on Kas 13th, 2007

MOTOR  REVİZYONU,   YENİLEME

PREZENTASYON

HAZIRLAYAN 

Ahmet YAYLA

Değerli  meslek sahibi misafirlerimiz, teknik seminerimize veya bu sayfalardaki bilgileri başlarken ve okurken öncelikle saygı ve  sevgilerimi ileterek motordan başlamayı faydalı görüyorum.

Kimyasal enerjiyi ısı enerjisine, ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren makineye MOTOR diyoruz. Dolaysıyla tanımı incelediğimizde işimizin zorluğu meydana çıkmaktadır.

Müşterilerimize performansı yüksek revizyon motorlarını onarabilmemiz için bilgi gücüne sahip olmamız gerekmektedir.

Bilgi gücümüzü öncelikle 15 madde olarak sıralayalım. İnsanoğlu kıyaslamalı + 5 madde son sayfadadır.

1. Madde 5T 2003 yılındaki SLOGANIMIZ

1-TEMİZLİK

2-TEMİZLİK

3-TEMİZLİK

4-TOLERANS

5-TORK

2. Madde 5 ÜNİTE

1-MOTOR EKİPMANLARINI ÜRETEN FİRMALAR

2-MOTORU TOPLAYAN ATÖLYELER

3-MOTORU YENİLEYEN ATÖLYELER

4-YAKIT POMPASI AYARI YAPAN ATÖLYELER

5-MÜŞTERİMİZ (aracı kullanan)

3. Madde 5 DEĞER

1-SİLİNDİR KAFA TORK DEĞERLERİ

2-ANA YATAK TORK DEĞERLERİ

3-BİYEL KOL TORK DEĞERLERİ

4-KRANK KARŞI AĞIRLIK TORK DEĞERLERİ

5-VOLAN TORK DEĞERLERİ

Bu tüm değerler Motor üretici firmanın önerdiği değerlerde yapılması gerekmektedir. Motor toplamada tüm tork değerleri ile toplanması en doğrusudur. Ancak silindir sistemlerinde sorun yaşanmaması için 5 madde olan tork değerleri uygulanmalıdır.

Müşterimiz tarafından revizyon için gelen vasıta motorlarını de monte etmeden önce, sorunlar tespit edilmeli,   bilahare 5T uygulanmalıdır.

1-Temizlik, Vasıta üzerindeki yapılan temizlik

2-Temizlik, Motor demonte edildikten sonraki temizlik

3-Temizlik, Motor montajında yapılan temizliktir.

4-Tolerans, Her ölçünün bir toleransı vardır. Yapılan tüm işlemler toleransları içinde yapılmalıdır. Tolerans dışı işlemler ıskartadır, kullanılamaz veya diğer ekipmanlar ile monte edilemez.

Bunedenledir’ki;

Değerli motor toplama meslektaşlarımızın’ da işlem yapılan tüm ekipmanları tekrar ölçmek suretiyle performansı yüksek motor toplama imkanını oluştursunlar.

5-Tork, Motor performansını etkileyen 5.T tork, motor üretici firmaların önerdiği değerlerde yapılmalıdır. Ancak, yapılamıyorsa yukarıda belirtilen 3.maddedeki 5 madde olarak belirtilenler motor üretici firmanın önerdiği değerlerde yapılmalıdır.

Tork anahtarları kalibre edilmelidir. Her çalışma günü   sonunda tork anahtarları sıfırlanmalıdır.

Sizler için Mahle piston firmasında çalışırken hazırladığım  Teknik el kitabında mevcuttur.  Bilhassa yukarıda belirttiğim gibi slogan haline, 5 madde olarak getirdim.

Bilgi gücü oluşumunu Tampon bölgede olan Motor toplama ustalarımız oluşturması gerekmektedir. Çünkü sorunlar oluştuğunda kendilerinde toplanmaktadır.

Motorda 4 sistemin öncelikle uygun çalışmasını sağlamalıyız.

1-HAVALANDIRMA SİSTEMİ

2-SOĞUTMA SİSTEMİ

3-YAĞLAMA SİSTEMİ

4-YAKIT SİSTEMİ

Dört sistemin uygun çalışmasından sonra diğer işlemlerde uygun yapıldığında revizyon motoru performanslı uzun ömürlü, sorunsuz motor üretici firmanın topladığı motorlar gibi çalışmasını sürdürecektir.

Revizyonu yapılacak motorlarda öncelikle dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler:

1-MEKANİKSEL DEFORMASYONLAR

2-ÇALIŞMA ŞARTLARINDA OLUŞAN  

     DEFORMASYONLAR

1- MEKANİKSEL DEFORMASYONLAR

Motor toplama, Motor yenileme ve yakıt pompa ayar ünitelerinin doğru işlemleri yapması ile deformasyonlar önlenebilir.

Öncelikle Motor yenileme atölyelerinin Motor bloğu üzerindeki tespitleri ile, Temiz olarak gelen motor bloğunun:

Sabit rektefiye tezgahı ve honlama tezgahı sportları sağda ve solda paralelliği sağlanmalıdır. İşlenecek ekipmanın doğru bağlanması en önemli faktörlerdir.

Not: Motor bloğu çok iyi bir şekilde kontrol edildikten sonra Pleyt gerekiyorsa pleyt ile işlem yapılmalıdır.

1-Motor bloğunun krank mili eksenine alt yüzeyinin paralellik kontrolundan sonra ana yatak keplerinin motor üretici firmanın verdiği tork değerlerinde sıkıldıktan sonra işlemlerin yapılması,

2-Motor bloğu ve sil. Kafa yüzeyleri boyuna ve enine tol. dışı ise, işlenmesi,

3-Motor bloğu silindirde ovallik ve koniklik 0.025 mm. üzeri ise, işlem yapılması,

4-Kuru sil. Gömleği montajı yapıldıktan sonra en aşağı 12 saat bekledikten sonra işlem gerçekleştirilmelidir.

5-Motor bloğunda silindir işlemleri 6 silindirlide 1-3-5-2-4-6 olarak, 4 silindirlide 2-4-1-3 olarak işlenmeli ve honlanmalıdır.

6-Sulu sil.gömleğinin Motor bloğunda ölçümlerinin tam olduğunu ve sil. Gömleğinin flanş alt yüzeyi motor bloğuna alıştırılmalı oring lastiklerinin uygunluğu ile sil. gömleği titreşimsiz çalışması sağlanmalıdır.

7-Kaygan geçme sil. gömleklerinde ise, motor bloğunda flanş oturma yüzeyi altındaki eşit yaklaşık 10 mm. Mesafedeki çap ölçülerek dış çap gruplamalar var ise, gruba göre kullanılmalı ve işlemler gerçekleşmeli, tüm sil. gömlekleri aynı serbest olarak geçirilmelidir. Sıkı geçmeler oluşursa sil. gömleğinde çapsal küçülmeler olacağı ve pistonun tol. dışı boşlukta çalışması ile krepaj kaçınılmaz olacaktır. Sıkı montajda olan ve çap küçülmesi olan sil. gömlekleri honlama yapılmak suretiyle istenilen çapa getirilerek kullanılabilir.

8-Kaygan geçme diğer bir sil. gömlek tipi ise dış çapında grup yoktur. Örneğin: Man 108 mm. Sil. gömleği. Motor bloğu flanş oturma yüzeyi altındaki eşit yaklaşık 10 mm. mesafede fatura var ise, flanş altında fatura olan sil. gömleği kullanılmalı. Yoksa fatura olmayan sil. gömleği kullanılmalıdır.

9-Çelik Cr sil. gömleklerinde’ de ayni işlemler yapılır. Ancak, çap küçülmelerinde Cr sil. gömleğine honlama yapılamayacağı için, Motor bloğunda işlemlerin tam yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

10-Biyel kol düzgünlüğünün kontrol edilmeli. Biyel koluna sıkı geçme olan pim yuvalarının ovallik ve koniklikleri kontrol edilmeli.


2- ÇALIŞMA ŞARTLARINDA OLUŞAN
DEFORMASYONLAR

1-Yaz ve kış antifriz kullanılmalı kireç ve kalker
oluşumu önlenmelidir. Silindir etrafında oluşan
farklı kireç ve kalker kalınlığı deformasyon nedendir.

2-Fabrikanın önerdiği termostat kullanılmalı ve kesinlikle
çıkarılmamalı ve düşük dereceli termostat
kullanılmamalıdır.Yüksek sıcaklık ve ani soğukluk
önlenmelidir.

3- Aşırı yüklemelerden kaçınılmalıdır.Bu yüklemeler
piston başında oluşan ve aracın taşıdığı yüktür.


HONLAMA

Motor blok silindirlerinde ve motor bloğuna monte edilen kuru silindir gömleklerinin honlama işlemlerinin motor üretici firmanın verdiği değerlerde yapılması gerektiği gibi uygulanmalıdır.

Her firmanın motor dizayn gereği hepsinin açı ve yüzey pürüzlülükleri farklıdır. Bu nedenle istenen değerler yapılması ile uygun honlama oluşacaktır.

Değerli meslektaşlarım tek değişmeyen her zaman kullandığımız eğelerin açılarıdır. Az kuvvetle çok talaş kaldıran 1. açı 54 derece, 2. açı 71 derecedir. Bu nedenle motor performansında Motor üretici firmanın verdiği değerler uygulamalıdır. Sırayla:

1-Honlama tezgahında filtreleme sistemi olmalıdır.

2-Uygun honlama sıvısı kullanılmalıdır.

3-Motor bloğu ana yatak kepleri bağlı iken sporta bağlanmalıdır.

4-Honlama tezgahında, honlama açılarına göre devir ve ilerleme seçilmelidir.

5-Honlama yüzey pürüzlülüğü için uygun olan honlama taş seçimi yapılmalıdır.

6-Taş boyuna göre strok 1/3 veya ¼ uygulanmalı, silindir boyunun üst ve altından eşit ayarlanmalıdır.

7-Honlama, fazla basınçla yapıldığı taktirde, honlama çizgileri üzerine bindirme yapan çapakların kesinlikle alınması için fırça sistemi uygulanmalıdır.

Not: Honlama ile ilgili bilgileri içeren yazı hazırlanacaktır.
MOTOR TOPLAMA ATÖLYELERİNİN YAPMASI GEREKENLER

1-Motor bloğunun ve ekipmanlarının temiz olarak, işlenmesi gerekenleri işleme ünitelerine gönderirken müşterisinden zaman alarak Motor yenileme atölyesine zaman vermelidir.

2-Ayarlanması gerekenleri ayar ünitelerine, Yetkili üniteler tarafından yapılmalıdır.

3-Değişmesi gerekenleri yedek parça ünitelerine göndermesi gerekmektedir. Kaliteli mamul kullanılmalı, değişmesi gerekenler muhakkak değiştirilmeli idare yoluna gidilmemelidir.

4-Motor ölçümleri tol. içinde olmalı ve 3. temizlik yapılarak montaj gerçekleştirilmelidir.

5-Paralel uygun kaliteli sil. kafa contası kullanılmalıdır.

6-Sil. kafa tork değerleri motor üretici firma değerlerinde kademeli sırasına uygun sıkılmalıdır.

7-Termostat uygun olan derecede kullanılmalı, düşük dereceli kullanılmamalı, hele termostat kesinlikle çıkarılmamalıdır.

8-Uygun olan antifriz kullanılmalı ve yaz, kış çıkarılmamalıdır. Antifriz bomesi daima kontrol edilmelidir.
Motor blokları sil. Gömlekli ve sil. Gömleksiz olarak mevcuttur. Sil. Gömlekli motor bloklarında Kuru, Sulu ve kaygan geçme sil. Gömlekleri kullanılmaktadır.

KURU SİLİNDİR GÖMLEKLERİ

Kuru sil. gömlekleri monte edilmeli, yani motor bloğuna gerilim almadan soğutularak sırayla takılmalıdır. Ancak bu sistem uygulanmadığında sil. gömlekleri pres tezgahlarında montajı yapılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken işlemler sırasıyla:

1-Motor bloğu sil. çap 0.025 mm. Üzerinde ovallik ve koniklik varsa işlem gerektirir ve ilk farklı sil. gömleği ölçülerine göre işlenmelidir.

2-Motor bloğunda sil. çapları tol. içinde olmalı farklı sıkılıklar olmamalıdır.

3-Motor bloğuna sil. gömlekleri,  sil. sayısına göre takılması en idealidir, imkanı yoksa 2 şerli olarak takılmalıdır.  Pres tezgahının alt pleyt’ in düzgün ve baskı silindirine 90 derece olmalıdır. Molibden di sülfit kullanılmalıdır.

4-Motor bloğu en az 12 saat bekletilmeli malzeme gerilimleri alındıktan sonra işlem yapılmalıdır.

5-Motor bloğu işleme başlamadan Krank mili ekseninin alt yüzeyine paralel kontrolü yapıldıktan sonra Motor bloğu sabit rektefiye ve honlama tezgahında sabitleştirildikten sonra paso, devir ve ilerlemenin uygunluğu sağlandıktan sonra atlamalı olarak işlem yapılmalıdır. Uygun olmayan işlemlerde malzeme gerilimlerinin oluşacağı hatırdan çıkarılmamalıdır.
İlgili motorda normal veya plato honlama gerekiyorsa ona göre işlem yapılmalıdır.

6-Sizler için hazırlanan honlama panosunda belirtilen değerlere göre işlemler ve honlama gerçekleştirilmelidir. İşleme ve honlama Teknik el kitabında olduğu gibi uygulanmalıdır.


SULU SİLİNDİR GÖMLEKLERİ
1-Sulu sil. gömlekleri Motor bloğuna montajı yapılmadan önce Oring’ lerinin uygunluğu, kullanılacaksa şimlerin uygunluğu sağlanmalı. 2-Sil. gömleği taşlama çapları, motor bloğu çaplarına tol. içinde olduğu tespit edilmeli.3-Sil. gömleğinin flanş alt yüzeyinin motor bloğu yüzeyine kesinlikle alıştırılmalıdır. Bu alıştırma sülyen boya ile yapılmalıdır.4-Sil. gömlek çıkıntı mesafeleri kontrol edilmelidir.5-Sil. gömleğinde piston ÜÖN ve AÖN da çalışırken sil. gömleğinde titreşim oluşmayacak işlemler gerçekleştirilmelidir.
KAYGAN GEÇME SİLİNDİR GÖMLEKLERİ
1-Kaygan geçme sil. gömleklerinde ise, motor bloğunda flanş oturma yüzeyi altındaki pah açılması ve pah altı çap ölçülerek dış çap gruplamalar var ise, gruba göre kullanılmalı ve işlemler gerçekleşmeli, tüm sil. gömlekleri aynı serbest sıkılığında geçirilmelidir.

Farklı ve sıkı geçmeler oluşursa sil. gömleğinde çapsal küçülmeler olacağı ve pistonun tol. dışı boşlukta çalışması ile krepaj kaçınılmaz olacaktır. Sıkı montajda olan ve çap küçülmesi olan sil. gömlekleri honlama yapılmak suretiyle istenilen çapa getirilerek kullanılabilir.

2-Kaygan geçme diğer bir sil. gömlek tipi ise dış çapımda grup yoktur. Örneğin: Man 108 mm. Sil. gömleği. Motor bloğu flanş oturma yüzeyi altındaki eşit yaklaşık 10 mm. mesafede fatura var ise, flanş altında fatura olan sil. gömleği kullanılmalı. Yoksa fatura olmayan sil. gömleği kullanılmalıdır.

3-Çelik Cr sil. gömleklerinde’ de ayni işlemler yapılır. Ancak, çap küçülmelerinde Cr sil. gömleğine honlama yapılamayacağı için, Motor bloğunda işlemlerin tam yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

4-Faturalı sil. gömleklerinin çıkıntı mesafeleri kontrol edilmelidir.

5-Silindir gömleği motor bloğuna monte edildikten sonra ölçülmelidir.

Tüm işlemler gerçekleştirildikten sonra Motor montajı gerçekleştirilmelidir.

MOTOR MONTAJI

Motor montajında 3. (T) temizlik gerçekleştirilmeli tüm ekipmanlar kendine has solventler´le yıkanıp kurutulduktan sonra montaj başlanmalıdır.

1-Burada dikkat edeceğimiz hususlardan biri taşlama yapılan ekipmanların temizliğidir. Taşlama yapılan yüzeylerde yüzey pürüzlülükleri toleranslarına göre eksi veya artıdır. Dolaysıyla eksi olmasına rağmen taş ve honlama taşının tozları solvent yıkama sıvıları ile istenilen temizliğe ulaşılmamaktadır.

2-Taş tozlarının tam temizlenmesi için taşlanan ekipmanın uygun olan solvent ile yıkanması ve kurulanmasından sonra, Motor yağı sürülerek eşit yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra çevresel veya açısal yüzey pürüzlülüklerine göre pamukçuk olmayan bezle taş tozu lekesi kalmayasıya kadar işlem yapılmalıdır. Dünya genelinde bilahare güderi ile son işlem yapılmaktadır.

3-Motorun tüm ekipmanları temizlendikten sonra ölçümleri yapılmalıdır.

4-Motor bloğu silindir çapları

5-Ana yatak çıplakları

6-Kol yatak çıplakları

7-Kol burç çapları

8-Krank mili muylu çapları

9-Eksantrik mili muylu çapları

10-Eksantrik mili yatak veya burç çapları

11-Ana yatak montajı ve yatak çapları, uygun olan salmastranın montaj aparatı ile yapılması gerekmektedir.

12-Kol yatak montajı ve yatak çapları

13-Krank mili gezintisi kontrolu

14-Eksantrik mili gezintisi kontrol

15-Yapılan kontrollerde ölçümlerin uygunluğu ve boşlukların uygunluğu görüldükten sonra darbesiz bir montaj gerçekleştirilmelidir.

 PİSTONA SEGMAN TAKILMASI VE BİYEL KOLU PİM MONTAJININ GERÇEKLEŞTİRİLMESİ

1-Pistona uygun olan segmanlar takılmalıdır. Çap ve eksenel yükseklikleri aynı dahi olsa başka motora ait segmanların takılması uygun değildir.

2-Pistonlara segmanlar kendine has olan ayarlı segman takma penseleri ile takılmalı, segmanlar fazla açılmamalı ve sağa sola döndürülmemelidir.

3-Segmanlar fazla açıldığında form bozukluğu oluştuğu gibi Cr, Molibden Cr seramik plazma v.b. kaplamaların zedelenmesine yol açar.

4-Segmanların sağa veya sola döndürülmelerinde çalışma yüzeyleri form bozukluklarına neden olduklarından piston üzerine takılan bu tip segmanlar görevlerini yerine getirmeyeceklerdir. Bu tip segmanların imha edilmesi gerekir.

5-Segmanlar öncelikle, yağ segmanından başlayarak TOP yazısı olan segmanlar TOP yazısı piston başına bakacak şekilde takılmalıdır.

6-Segmanlar hiçbir zaman iç pah ve faturaya göre takılmamalı TOP yazısına göre takılmalıdır.

7-Segmanlarda TOP yazısı yoksa iki taraflı takılabilir.

8-Pistonlara segmanları siz takacaksanız TOP ve TOP yazısı olmayan yalnız GOE yazısı olan segmanlarıda yukarı takma alışkanlığı oluştuğunda TOP yazılı segmanlarında ters ve yanlış takma olasılığı ortadan kalkar.

9-Piston pim deliği, pim ve biyel kol burcu motor yağı ile yağlandıktan sonra montaj yapılmalıdır.

10-Pistona biyel kol, pim montajı, biyel koluna pimin serbest ve sıkı geçme olarak iki tip mevcuttur. Sıkı geçen için hazırlanan teknik bültende belirtildiği gibi yapılmalıdır.

11-Biyel kolu pim burcunda pimin serbest çalışanda Piston, Pim ve biyel kolu montajı öncelikle, biyel kolu yatağı ile kol burç eksen paralelliklerinin doğruluk kontrolu yapılmalıdır.

12-Emniyet halkalarının kontrolleri yapılmalıdır. iki tarafı taşlanmış olanların her iki taraflı takılabilir. Ancak preslerde üretimi yapılan ve taşlama işlemleri yapılmayan emniyet halkalarının bir tarafı düz diğer tarafı bombelidir, bundan dolayı tek taraflı takılır. Nasılmı? Tabiki bombeli taraf piston pimi alnına gelecek şekilde takılacaktır.

13-Emniyet halkaları Pistonun çalışma şartlarında pimin emniyet halkasına, biyel kolunun şekil değiştirmesinden veya biyel kolunun kol yatağı ile kol burç paralelliği tol. dışında olduğunda çekiçleme yapmak suretiyle emniyet halkasını çıkarmaya zorlayacaktır.

14-Emniyet halkaları fazla sıkılmadan Piston pim deliğinde yuvalarına ağız açıklığı piston eteğine bakacak şekilde ve yuvasına tam oturduğundan emin olunmalı, emniyet halkası yuvasında dönmemelidir.

15-Yuvasında sıkı olmayan ve dönen emniyet halkları kullanılmamalı değiştirilmelidir.

16-Piston pim deliğinde yağ cebi olan tiplerde emniyet segmanı ağız açıklıkları yağ cebi boşluluklarına getirilmemelidir.

17-Biyel kolu pistonda iç taslaktan piston eteğine darbe olmaması için, bilhassa etek boşluklu pistonlarda dikkat edilmesi gerekir. Bundan dolayı özel yapılan Biyel kolu aşağı gelecek şekilde ağaçtan yapılan kanallı sehpaya dizilmek suretiyle piston deformasyonu önlenmiş olur.

PİSTONUN MOTOR BLOĞUNA MONTAJI

Motor bloğu silindirlerinin temizlik işlemleri yukarda belirtildiği yapıldıktan sonra, Krank mili montajı ve Pistonda segmanların dağılımları motor üretici firmanın önerdiği değerlerde yapılmalıdır.

1- Bilinmiyorsa, örneğin: 4 segmanlı pistonda I. Segmanın ağız açıklığı pim yönü ile basınç yönü arasına gelecek şekilde II. segman 180 derece tam karşısında, III. IV. Segmanlarda 90 ve 180 derece dağılımları yapılmalıdır.

2- 3 segmanlı pistonda yine I. Segman P.Y.ne yakın gelecek şekilde, II. Ve III. Segmanlar 120 derece ile veya I. ve II. segman P.Y. B.Y arasında 180 derece, III. Segman 90 derece dağılım yapılmalıdır.

3- Motor bloğu silindirleri ve piston segman ve yuvaları motor yağı ile yağlanmalı ve piston deforme olmamış olan segman kelepçesi ile veya konik malafa ile silindirlere darbesiz montajı sağlanmalıdır.

4- Biyel kol cıvataları krank mili muylusuna zarar vermemesi için biyel kol cıvatasına plastik hortum
takılmalıdır.

5- Biyel kol yatağı ve muylu yağlandıktan sonra biyel kolu yatağı muyluya uygun şekilde oturtularak biyel kebi takılarak motor üretici firmanın verdiği değerlerde tork anahtarı ile sıkılır. Bu işlemler silindir sayısı kadar gerçekleştirilir.

6-Pistonların ÜÖN da Motor bloğu üzerinden çıkıntı mesafeleri motor üretici firmanın verdiği değerlerde kontrol edilir.

7-Pistonlar ÜÖN ve AÖN da hareket ettirilerek Pistonun çevresel boşluk kontrolleri yapılır, biyel kolu sağa ve sola olan boşlukların ayni ölçülerde olduğu görülmelidir. Pistonda ve biyel kolunda boşluk azalmaları oluşursa hata tespitleri yapılmalıdır.

8-Yağ pompasının yeni olsun eski olsun muhakkak basınç kontrolu yapılmalıdır.

9-Yağ jeti yeni veya eski olsun muhakkak basınç kontrolu yapılmalıdır.

10-Hatalar önlendikten sonra sil. kafa, diğer salmastra termostat ve contalar uygun değerlerde montajı gerçekleşmelidir.
SİLİNDİR KAFASI İŞLEMLERİNİN YAPILMASI

1-Silindir kafası ön yanmalı veya direkt püskürtmeli motorlarda öncelikle soğutma kanalındaki kireç kalker temizliğinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

2-Sil. kafa kalınlığı tol. dışında ise, yenisi alınmalıdır. Bu durum ön yanmalı motorlarda kesinlikle uyulmalıdır.

3-Silindir kafasında boyuna ve enine tol. dışı atıklık varsa mutlaka işlenmelidir.

4-Supap yuvaları tol. içinde işlenmeli, vakum kontrolu yapılmalıdır.

5-Supap gayıtları yenilenmelidir.

6-Emme ve Eksoz yayları kontrol edilmeli. Boy uygunluğu ve paralelliği, yay sıkılma mesafesinde tork değerinin uygunluğu görülmelidir. Uygun olmayan yaylar komple değiştirilmelidir.

7-Silindir kafasında enjektör çıkıntı mesafeleri mutlaka kontrol edilmelidir.

8-Uygun olan supap ve conta kullanılmalıdır.

9-Darbesiz montaj sağlanmalıdır.
MOTOR BLOĞUNA SİLİNDİR KAFASININ MONTAJI

1-Silindir kafasının montajında Blok yüzeyi ve silindir kafa yüzeyinin doğrulukların kontrol edilmesi ile paralel uygun sil. kafa contasının kullanılması gerekmektedir.

2-Motor bloğuna contanın uygun takılması ve sil. kafasının darbesiz bir şekilde oturtulması sağlandıktan sonra sırasına uygun motor üretici firmanın verdiği değerlerde kademeli ve dereceli sıkılması gerekmektedir.

3-Daha önce enjektör çıkıntı mesafeleri kontrol edilen enjektörler uygun tork değerlerinde sıkılması sağlanır.
EKSANTRİK MİLİ MONTAJI VE DİŞLİLERİN TAKILMASI

1-Eksantrik mili muylu çapları ve eksantrik mili yatağı veya burç çapları kontrolü yapıldıktan sonra gezinti kontrolü gerçekleştirilir.

2-Dişliler sil. sayısına göre işaretlerine göre takılır.

3-Diğer kapakların takılması gerçekleştirilir.
ENJEKTÖR VE BORULARIN TAKILMASI

1-Enjektörler eski veya yeni olsun muhakkak basınç kontrolleri yapılmalıdır.

2-Boruların ve enjektörlerin delik çapları ve kütüklerin darbesiz ve delik çapları kontrol edilmelidir.

3-Enjektörler ayardan geldikten sonra en aşağı 12 saat sonra tekrar basınç kontrolü ve pülverizenin uygunluğu görüldükten sonra takılmalıdır.

4-Yakıt boruların, ateşleme sırasına uygun olduğu şekilde takılmasına dikkat edilmelidir.

5-Sıkma tork değerleri motor üretici firmanın değerlerinde uygulanmalıdır.
RADYATÖR MONTAJI

1- Radyatörde kireç (Kalker) oluşumu varsa gereken işlemler yapıldıktan sonra uygun olan kapak ile montajı sağlanmalıdır.

2-Motor üretici firmanın önerdiği soğutma sıvısı ve uygun olan antifriz doldurulmalı ve havası alınmalıdır.

3-Motor üretici firmanın önerdiği kaliteli olan yağ doldurulmalıdır.
HAVA KOMPRESÖRÜNÜN, YAKIT POMPASININ VE TURBONUN TAKILMASI

1- Hava kompresörü revizyonu yapıldıktan sonra motor üretici firmanın verdiği tork değerlerinde sıkılmalıdır.

2- Yakıt pompası her motorun montaj sırasına dikkat edilerek takılmasına dikkat edilmesi ve I. silindirde yakıt damlama kontrolu yapılması ile gerçekleştirilmelidir.

3- Türbonun revizyonu yapıldıktan sonra montajı eksiksiz ve üretici firmanın verdiği tork değerlerinde yapılmalıdır.

4-Motorun tipine göre cihazlar ile avans ayarının yapılması sağlanmalıdır.

5-Motor üretici firmanın önerdiği kaliteli olan yağ doldurulmalıdır.

MOTORUN ÇALIŞTIRILMASI

1- Motor üretici firmanın motor test değerlerine göre çalıştırılmalıdır. Bu işlem vasıtaya takılmadan test cihazı varsa test cihazında yapılmalı, yoksa vasıta üzerinde yapılmalıdır.

2-Test işlemi bittikten sonra yağ, filtre değiştirilmeli ve supap ayarları yapılmalıdır.

3-Müşteriye gereken bilgiler aktarıldıktan sonra ilk bakıma muhakkak gelmesi, km. sini geçirmemesi gerektiği vurgulanmalıdır.

4-İlk bakım km. si geçirildiği zaman silindir sistemlerinde hasarlar oluşmaya başlayacağından sonradan yapılan bakım oluşabilen hasarları önlemesi mümkün olmayacaktır.

ÖNEMİNE BİNAEN AKTARMAK İSTEDİKLERİM İNSANOĞLU VE MOTOR,
+ 5 MADDE

1- İnsanoğlu yaşamı; Kimyasal enerjiyi ısı enerjisine, ısı enerjisini de mekanik enerjiye çeviren makineler
(Motor) olarak karşımıza çıkmaktadır.

a)İnsanoğlu tansiyonu uygun ise max. ve min. içinde ise sağlıklıdır.

b)Motorda yağ seviyesi max. ve min. değerlerinde yağ eksiltmesi oluşursa , motor sağlıklıdır.

2- İnsanoğlu canını ve malını evlerinde veya diğer iş yerlerinde, kapısı, penceresi, kilidi ve günümüzde uygulanan kamera sistemleri ile nasıl güvence altına alıyorsa.
a) Motorda, Motor üretici firmanın montajda kullandığı, Termostat ve soğutma sıvısı (antifriz) kullanılması ile motorda silindir sistemleri güvence altına alınmış olacaktır.

b)Düşük dereceli termostat veya hiç takılmaması
ve antifriz kullanılmadığı taktirde silindir sistemleri
güvence altından çıkmış olacaktır.

3- İnsanoğlu nasıl temiz hava ve oksijen ile yiyecek ve içecekleri kaliteli ise,

a) Motorda temiz hava oksijene, (filtre) ihtiyacı olduğu gibi kaliteli yağa,(filtre) kaliteli yakıta,(filtre) ihtiyacı vardır ve kullanılması gerekmektedir.

4- İnsanoğlu sağlığını kaybettiğinde nasıl ameliyat ile sağlığına kavuşması ve ameliyat olduktan sonra, nasıl kontrol ve pansuman için gidiyorsa.
a) Yeni alınan araç motorları’da revizyona ihtiyaç duymaktadırlar. Revizyondan sonra ilk bakım gelinmeli
ve değişmesi gereken elemanların değişimi ile ayarların yapılması gerekmektedir.

5-İnsanoğlu zamanında yaptırmadığı sağlık kontrollerin’ da nasıl tedaviye geç kalması sonucu tedavi imkanı kalmıyorsa.

a) Yeni alınan veya revizyon yapılan motorlarda vaktinde gelinmediğinde, motordan performans.
beklenmemeli, tedavi şansı kalmamıştır. Revizyon motorlarında istatistikler % 50 nin altındadır.

b) Maalesef OE firmasınca garanti kapsamında olan tüm ekipmanları yeni olarak toplanan motorlar istenilen tarihlerde veya km.lerde ilk bakıma geldiği, istatistikler %100 bulmaktadır

c) Revizyon motorlarının toplanmasında zaman, zaman idare et olayları ile toplanan revizyon motorlarına daha fazla dikkat edilmesi akıldan çıkarılmamalı, gelecekler göz önüne alınıp tedbirler alınarak, motor revizyonunda değişmesi gerekenler değişmeli, işlenmesi gerekenler işlenmeli, ayarlanması gerekenler ayarlanmalı ve kısa olarak aktardığımız bilgiler içinde motor toplanmalı ve bakıma gelinmesi
sağlanmalıdır.
d) Değerli meslektaşlarımız bu 5 maddede sıraladıklarımızda, önce tedbir alacağız’ bilgimizi saklamayacağız aktaracağız ve örnek olacağız’ ki hem biz sıhhate ve hem’ de yaptığımız revizyon motorları performansa kavuşacaktır.
Tedbirleri aldığımız, doğrularda birleştiğimiz müddetçe, ALLAHIMIZIN İZNİ İLE BAŞARI BİZİM OLACAKTIR.

Tüm, Türkiye çapında bulunan meslektaşlarımıza bilgileri aktarmaya ve sorularınıza cevap vermeye devam edeceğim.
Bu nedenle sizlere öncelikle, seminerlerimize katılmanızdan ve bu sayfalarda bu bilgileri okuyarak uygulayacağınızdan, uygulatacağınızdan ve aktaracağınızdan dolayı sağlık, sıhhat ve bol kazançlar diliyorum. ALLAHA EMANET OLUNUZ.
Saygılarımla,

Ahmet YAYLA

Bu yazı toplamda 1.180, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.